ČASTÉ DOTAZY – PARKETY

Nová podlaha – užitečné rady . . .

Co před pokládkou

7 až 14 dnů předem vymalovat, aby před montáží podlah malba dokonale vyschla. V novostavbě osadit vypínače + elektro zásuvky, zásuvky centrálního vysavače a čidla alarmu. V případě podlahového vytápění provést speciální 30-ti denní topný harmonogram (na který vám dáme návod – formulář v naší prodejně) Položit sousedící dlažbu nebo mramory (mokré procesy).

Co po pokládce

Montáž dveřních zárubní a dveří (zárubně posadit na již instalované podlahy). Montáž kuchyně (posadit na instalovanou podlahu, při změně kuchyně nebo stěhování Vám zůstanou na hlavě všechny vlasy). Pokud se nezouváte – před dřevěné podlahy v chodbě umístnit čistící zónu, rohožku nebo kousek koberce (do chodby nebo před vchod, předejdete tak jejich poškrábání nečistotami nebo pískem z ulice). Na židle a jiné pohyblivé věci nalepit filcové podložky (také prodáváme), aby nedošlo k poąkrábání podlah pod židlí.

Na co si dát pozor (předejdete poškození).

Montáž zárubní – netahat polotovary dveří po podlahách, ale nosit je. Montáž kuchyně – netahat ani nemontovat na holých podlahách, pouze nosit. Pohlídat stěhovací službu – nic nešoupat, netahat, nepokládat ostrou hranou. Po dokončení stavby – pokud si pozvete úklidovou firmu, je nutné dohlédnout na jejich práci při úklidu podlah. Úklidový servis si větěinou myslí že „co je mokré to je čisté “ ale v případě podlah svojí mokrou snahou parkety spíše zničí.

Ošetřování

V běžně užívaných domácích prostorách stačí dvakrát až třikrát do roka (podle provozu) ošetřit podlahu polišem nebo jej přidat do vody na vytírání (také prodáváme). Ošetřující prostředky vytváří na podlahách ochranou vrstvu a chrání je před poškrábáním (dle výzkumů výrobce prodlouží životnost podlah až o 25 %). V případě více namáhaných prostor doručujeme nanesení speciální pasty (SECURA ), která se do podlah strojně zaleští, a tím se zajistí jejich dlouhodobá ochrana a prodlouží jejich životnost (servis provádíme nebo ji také prodáváme).

Jak rychle to jde

Dodací termíny podlah se pohybují od jednoho do tří týdnů – podle zvoleného materiálu který pochází buď z Čech, Německa nebo Rakouska.

Co Vás může zdržet

Když jsou čerstvě udělány betonové podlahy na něž mají parkety přijít, je nutné počítat s jejich vysycháním které trvá cca 2 až 6 týdnů, podle jejich síly. Měření vlhkosti betonů je součástí naší bezplatné obhlídky. Betony mohou být také křivé a jejich vyrovnání stěrkou Vás může, trochu zdrľet, ale dle velikosti jen o 1. aľ 3. dny (měření rovinnosti je také součástí bezplatné obhlídky vašich podlah naším technikem). Stěrkování křivých podlah lze jako součást zakázky objednat a jeho cena u průměrně křivé podlahy činí cca 130,– aľ 230,– Kč / m2.

Řešení detailů na podlaze

Pokud jdou z podlah trubky k topným radiátorům, montujeme k nim dřevěné nebo plastové krouľky, které tento přechod řeší. Pro přechod mezi rozdílné podlahy jako jsou například parkety / dlažba nebo parkety / koberec, Vám můžeme nabídnout dřevěné nebo kovové přechodové lišty. Obvodové lišty nabízíme v několika tvarech i velikostech, a kulatý sloup v místnosti lze obloľit dřevěným kruhem v profilu lišty. Dřevěné podlahy – parkety

Jak dlouho trvá zhotovení dřevěné podlahy v místnosti cca 40 m.

Při normálních termínech u kterých nechcete zlomit dosavadní rychlostní rekord je zhotovení plovoucí podlahy i s olištováním záležitostí přibližně na 2 dny. Renovace i s novým olištováním trvá také 2 dny a zhotovení nové podlahy z masivních vlysů přibližně 5 – 6 dnů.

Jak dlouho po nalakování se dají dřevěné podlahy používat

Projít se po nich můľete opatrně cca 10 hodin po nalakování, ale plný provoz a stěhování nábytku by mělo proběhnout po cca 3 – 5 dnech dle druhu použitého laku.

Jak dlouho vydrží povrchová úprava normálním a jak dlouho odolnějším lakem?

Ošetření lakem na domácí použití vydrží dle provozu na podlahách cca 3 – 5 let. Oproti tomu ošetření té samé podlahy lakem pro větší zátěž ( kancelář nebo obchod ) vám její životnost prodlouží na dvojnásobek. Takľe při jednoduchém počítání zjistíte že lakem který je o 50,– Kč na metru dražší ušetříte cca 350 Kč za předčasnou renovaci po 3 letech, u které opět platíte broušení tmelení a nové lakování.

Kolikrát lze parketovou podlahu renovovat a jak dlouho mi vydrží ?

Laminátové podlahy se bohužel opravit nebo renovovat nedají, a jejich životnost je cca 2 – 15 let podle odolnosti použitého druhu. Plovoucí dřevěné parkety se podle síly nášlapné vrstvy dají renovovat 2 – 4 × a jejich životnost je cca 25 – 40 let. Klasické masivní vlysy 22 mm mají nášlapnou vrstvu silnou cca 8 mm a tudíľ jsou podlahou s nejdelší životností a největším možným počtem renovací. životnost těchto podlah bývá cca 80 – 200 let

Zvládnu si renovovat starší dřevěnou podlahu půjčenou bruskou sám.

Ano zvládnete, ale budete se muset spokojit s nižší kvalitou prací než od profesionálního řemeslníka, Nedocílíte vybroušení podlahy tak hladké, aby na něm nebyly vidět tahy od broušení, okraje byly vybroušeny stejně dobře jako plocha, všechny spáry byly dobře vytmeleny a v laku nebyly vidět tahy od štětce, nečistoty, nebo ze dřeva postavené chloupky.

Jaké jsou výhody podlahy ošetřené lakem oproti povrchové úpravě olejováním ?

Podlaha ošetřená lakem je odolnější proti ušpinění a uchovává si svojí přirozenou barvu po celou dobu životnosti laku. Naproti tomu podlahy olejované jsou náchylnější na ušpinění a údržbu protože póry dřeva nejsou trvale uzavřeny, a jsou stále schopny dýchat, přijímat špínu a díky tomu časem šednou.

Jak se parkety ošetřují ?

Lakované podlahy se dají stírat vlhkým hadrem nebo mopem stejně tak jako lino, nebo dlažba. Pouze s vodou se musí šetřit – zde neplatí ono osvědčené „co je mokré to je čisté“. Do vody na vytírání můžete přidat ošetřující prostředky nebo polishe které vám životnost podlah cca o 15 – 20 % prodlouží.

Mohou nově položené podlahy vrzat ?

Vržou pouze starší dřevěné podlahy, které byly k podkladu přibíjeny nebo lepeny do asfaltu. Dnes díky používání kvalitních lepidel s obsahem syntetických pryskyřic nehrozí jejich uvolnění a tím pádem vrzání.

Jaké parkety se hodí na podlahové topení?

Na podlahové topení se hodí parkety plovoucí dřevěné, laminátové nebo parkety dvouvrstvé. Použití klasických masivních vlysů nebo prken o síle 20 mm a více, není z důvodu pracování dřeva a možné tvorby spár vhodné.

Dají se dát parkety i do koupelny ?

Ano ale pouze z tropických dřevin jako je Teak nebo Ipe

Týká se jakostní třída parket jejich kvality ?

U dřevěných parket to naštěstí není jako u pomerančů, a jakostní třída u nich pouze označuje barevnost – barevnou odchylku od dokonalosti.

Jak dlouhou záruku mi vaše firma na parkety poskytne

Na námi zhotovené podlahy poskytujeme záruku v trvání 36 – 60 měsíců.