Prkenné podlahy

Prkenné podlahy interier vždy opticky zvětší a dodají mu nadčasový vzhled. Kresba dřeva, která u velkého formátu vynikne, je vždy originální a nenapodobitelná stejně tak jako váš nový interiér. Povrch prken bývá různě upraven a nabízí tak výběr z výce zajímavých vzhledů finálního povrchu.

Vzhled lze objednat hladce broušený, kartáčovaný, ručně hoblovaný nebo dlátovaný, hrubě řezaný, s imitací postaršení kde nechybí ani dírky imitující otvory po červotoči nebo různě plasticky frézovaný povrch.

KLASICKÉ I TROPICKÉ DŘEVINY

To co vám nenabídne klasický nebo mořený dub, to zcela určitě najdete v širokém výběru tropických dřevin. Tropické dřeviny pro svůj exotický, zajímavě barevný a nadčasový vzhled jsou stále žádanější . Jsou vhodné pro všechny individualisty kteří nechtějí běžný standard, a hledají příjemnou krásu která podtrhne jejich interier, osobnost i charakter. Většina tropických druhů vyniká vysokou tvrdostí, odolností, tvarovou stabilitou a nadčasovým vzhledem. Takové podlahy vás nemusí stát více než šedá klasika a některé druhy tropického dřeva jsou dnes dokonce levnější než tříděný dub.

PODLAHOVÉ TOPENÍ

Pokud máte v místech kam chcete prkna položit podlahové topení, pak vám vzhledem k možné tvorbě spár nedoporučujeme prkna masivní, ale dvou nebo třívrstvé konstrukce jako plovoucí podlahu. Tento druh je vzhledem stejný jako masiv, ale díky své konstrukci není náchylný na tvorbu spár. Dvouvrstvé parkety jsou oproti masivním vyráběny sendvičovou technologií, kdy je horní polovina z vámi vybraného dřeva o síle cca 3 – 5 mm naklížena na přibližně stejně silné nosné vrstvě. Touto konstrukcí vzniká stabilnější parketa zamezující možnému pnutí dřeva a tím pádem i tvorbě spár. Tyto parkety jsou obzvlášť vhodné k použití na podlahové vytápění.

Jako druhá, stejně dobrá možnost pro podlahové vytápění jsou prkna plovoucí, která mají stejné vlastnosti jako dvouvrstvé ale díky třetí – spodní vyrovnávací vrstvě drží pohromadě i bez lepení k povrchu, takže navíc umožňují rychlou montáž plovoucím způsobem. Jejich montáž zámkovým spojem ( clik clak, lock conect, uniclick apod. ) navíc eliminuje tvorbu spár protože se parkety vzájemně zakousnuté zámečky vlastně přetahují. Všechny výše zmíněné podlahy se dají několikrát renovovat a tudíž Vám vydrží déle než například korek, koberec nebo lino. Plovoucí prkna se dají k podkladu i lepit a tuto možnost vám i doporučujeme jako výhodnější z důvodu rychlejšího prostupu tepla a větší stability. 

no images were found

TOPNÝ HARMONOGRAM PRO POUŽITÍ PARKET NA PODLAHOVÉ TOPENÍ VÁM RÁDI POSKYTNEME PŘI DODÁVCE PODLAH.

Masivní prkna – vlastnosti

  • + nejdelší životnost díky možnosti velkého počtu renovací cca 10 – 15 × po 5 – 10 letech
  • + nízká cena / vysoká užitná hodnota
  • + přírodní ekologický materiál
  • + vysoká užitná hodnota
  • – u masivního provedení nevhodné na podlahové vytápění – možná tvorba spár ( plovoucí verze OK )

Povrchové úpravy

Povrchová úprava prken bývá většinou olejováním v přírodním nebo dobarveném odstínu. Hladce broušená prkna se dodávají také lakovaná. Většina prkenných podlah je vyráběna s takzvanou mikrofází ( jemně sražená hrana / uměle přiznaná spára ) která maskuje případné pracování podlah v suchém období a zvýrazní jednotlivá prkna, která více vyniknou.

Úpravy povrchů

Hladce broušený povrch Jemně přebroušený povrch prken je klasickou a velmi praktickou variantou těchto podlah. Tento povrch se dá ošetřit jak olejováním, které krásně vytáhne a zvýrazní kresbu dřeva tak i praktickým lakem který Vám zjednoduší jejich údržbu.

Hladký povrch bez mikro fáze – s ostrou hranou Hladké / jemně broušené podlahy na sebe navazují přesným spojem který má ostrou hranu. U větších formátů jako jsou prkna, může při nedodržení klimatických podmínek v místnosti ( velké sucho nebo vlhkost ) může mezi jednotlivými díly ( prkny ) dojít k tvorbě spár nebo hranění. Tento jev není vadou, ale přirozenou vlastností dřeva.

Prkna s mikro Fází Přiznané / jemně sražené hrany mezi jednotlivými prkny jsou pro Vás výhodné jak z designového tak praktického hlediska. Mikrofáze zvýrazní jednotlivá prkna a zdůrazní tak jejich vzhled a design. Pokud v prostorech s prkny dojde ke klimatickým změnám ( extrémní sucho ), a mezi prkny se udělá vlasová spárka, tak mikrofáze jí velice elegantně maskuje a podlaha vypadá stále stejně elegantně. Mikro fáze se může dělat pouze na dlouhých stranách prken nebo na všech čtyřech.

Kartáčovaný povrch Kartáčováním povrchu prken se zvýrazní krásná struktura dřeva a obrazně se jím vymele měkké dřevo. Tento povrch má krásnou ničím nenapodobitelnou a plastickou strukturu. Při olejování dochází k jeho výraznějšímu probarvení a zvýraznění kresby. Tento povrch je díky vykartáčování měkčího dřeva pro budoucí provoz odolnější a tvrdší než klasicky broušený povrch. Případné mechanické poškození také lépe maskuje než hladký povrch.

Hoblovaný povrch Povrch upravený hoblování napodobuje staré prkenné podlahy. Svým specifickým vzhledem se nehodí do každého interiéru, ale poukd jej umístíte vhodně pak je jeho unikátní povrch ničím nenapodobitelný. Hoblování může být jemné / ostré ( podobné kůře stromu ) nebo výraznější s mírnými přechody, podobné jemným vlnkám na vodní hladině.

Barevné kombinace Kombinací více barev na povrchu prken, se dá docílit zajímavého prostorového vzhledu. Jako základ se použije tmavší nebo světlejší barva a na druhou vrstvu její protějšek.

_____________­________________________­________________________­________________________­

S výběrem vhodné podlahy Vám rádi poradíme na našem vzorkovém STUDIU, kde máme většinu nabízených materiálů vystavenou na velké ploše. Před pokládkou prken zajišťujeme bezplatnou obhlídku naší technikem, který zaměří rovinnost a vlhkost podkladních podlah. Při této obhlídce se rovněž měří skutečné rozměry podlahy a množství doplňků – obvodové lišty, přechodové lišty, kroužky nebo rámečky k topení, prahy, atp.